Jak vznikají fimonky - část 1. válečky.


Nejprve je nutné si vytvořit válečky se vzory. Důvěrně jim říkám salámky, protože se potom opravdu jako salám na plátky krájí. Jestliže je vzor složitější, je vhodné si ho předkreslit. Jednotlivé barvy polymerové hmoty se dobře mezi sebou mísí, je tedy možné vytvořit nepřeberné množství odstínů. Také je hezké používat pozvolný přechod z jedné barvy do druhé (blend). Tyto přechody pak v hotovém vzoru vytváří zajímavé stínování. Namícháme si tedy barvy, se kterými budeme pracovat, připravíme přechody, předkreslíme vzor a můžeme začít sestavovat váleček. Pro názornost přikládám obrázkovou ukázku. Je zde dobře vidět vytváření přechodu a po sestavení vzoru redukce válečku. Na posledním obrázku už je vidět konečný výrobek, váleček připravený k dalšímu použití. A tak si do zásoby vyrábím mnoho různých vzorů.


Jak vznikají fimonky – část 2. tvary


Když máme vytvořené vzory, můžeme se pustit do tvoření korálků. Ze zbytkové hmoty, které se říká blátíčko a vznikne z různých zbytků a odkrojků, vytvoříme stejně velké kuličky. Ze salámku si nakrájíme plátky a těmi potom kuličky potáhneme. Jemným koulením v dlani docílíme pravidelného tvaru a zapojení a ucelení plátků. Nakonec propíchneme dírku a dáme vytvrdit při 130 st. C na dobu 30 minut. Samozřejmě můžeme vytvářet různé tvary, medailonky, srdíčka, olivky, soudečky, pecičky, postup je vždy obdobný.Po vytvrzení se korálky přeleští velmi jemným smirkovým papírem a nalakují se speciálním lakem na fimo. Acetonový lak se nedoporučuje, prý časem narušuje strukturu hmoty. Nemohu to potvrdit, ani vyvrátit, nepoužívám ho. Nalakované fimonky se suší při pokojové teplotě. I když je lak suchý poměrně brzy, je dobré nechat je nejméně den vytvrdit, je pak odolnější proti oděru. Já je nechávám tři dny.


Korálkové amulety


Každý, kdo pracuje s magií ví, že každá věc se dá naimpregnovat určitou ideou, kterou potom dále vyzařuje, a tím ovlivňuje své okolí. Je ale potřeba dodržet analogie. Barvy a vzory podporují určitou ideu a jinou zase odpuzují. Když se tyto principy dodrží, je možné vyrobit velmi silný amulet. A k tomu jsou velmi vhodné, ručně vyrobené korálky, které vyrábím z polymerové hmoty. Informace je vkládána už při výrově vzoru a ukotvena při modelování korálku. Tato informace v korálku zůstává stále, a vyzařuje z něj do jeho blízkého okolí. A tak vznikají čarošperky – korálkové amulety. Čarovné korálky, které nazývám fimonky, musí být v amuletu nejméně tři. Jsme trojjediná bytost, a pak jejich síla zasáhne do všech oblastí člověka. Vyrábím i celé šperky, kompletuju náhrdelníky a náramky. Zde je fimonek vždy více a to se také odráží na ceně. Poslední dobou jsem začala dělat korálky s velkým průvlekem, opatřené průchodkou. Průvlek je zde 5mm. Dají se navléknout na šňůru, kulatou kůži, ozdobnou stužku, nebo řetízek. 3 korálky postačí, aby bylo kouzlo účinné. Tyto korálky mám také v nabídce, kterou budu postupně rozšiřovat. Jednoduché šňůrky na tyto magické korálky, najdete také v naší nabídce. Je vhodné si pořídit návlek na náhrdelník i náramek, a potom korálky podle potřeby převlékat. Návleky neprodáváme samostatně, jen k magickým korálkům. Je to proto, že vám by se to vzhledem na poštovné a balné prodražilo, a z naší strany se nechceme stát prodejcem bižuterních komponentů, ale soustředit se na výrobu a prodej magických korálků.


Pandora styl


Poslední dobou mne nadchly náramky a náhrdelníky typu PANDORA. To je přesně to, co se hodí pro moje kouzelné korálky. Jedná se o nový trend, který se rychle rozšiřuje a získává na oblibě. Není se co divit, protože si každá můžeme svůj náramek nebo náhrdelník sama vytvářet, obměňovat, a doplňovat novými korálky. A to je právě to, co je pro korálkové amulety velice vhodné. Potřebujete kouzlo na lásku, navlečete tedy tři magické fimonky na lásku, případně doplníte dalšími korálky podle svého přání, vkusu a finančních možností, a budete tento šperk nosit. Když splní svoje poslání, vyvlečete obsah, magické fimonky uložíte pro případné další použití (lásky není nikdy dost), a můžete šperk nosit pouze s doplňkovými korálky. Nebo potřebujete posílit jinou oblast, třeba zaměstnání. Tak si pořídíte fimonky na prosperitu a jimi svůj šperk doplníte. A tak můžete stále vytvářet nové a nové varianty. A také můžete neustále rozšiřovat svoji sbírku magických fimonek. Je to zábavné, ale i praktické. Také si můžete pořídit návlek na náramek i na náhrdelník a korálky podle potřeby převlékat. V obchůdku máme v nabídce tyto návleky, na které jde magické korálky navléknout. Je tam několik variant. Splétaná kůže, kulatá kůže přírodní a kulatá šňůrka latexová. Vše zapínané na karabinku s prodlužovacím řetízkem. Zařadili jsme je do nabídky proto, že jinde koupené šňůrky často nejdou provléknout otvorem korálku, přes to, že mají správný rozměr. Brání tomu zapínání, nebo uchycení koncovky.


Postup jak vytvořit svůj magický šperk


Nejprve si vybereme návlek. Zda to bude kulatá kůže, latexový náramek, nebo hadí řetízek. Tyto tři varianty najdete v našem obchůdku. Potom si změříte, jak dlouhý návlek potřebujete. Budete-li chtít jen tři korálky, může být návlek těsnější, pro plně navlečený náramek je potřeba volit delší návlek. V tomto případě připočítejte 2cm. A nyní můžeme začít tvořit svůj magický šperk.


Návlek na náramek má pojistku proti vyvléknutí korálků. To je nutné, aby při rozepínání a zapínání, neskončily vaše korálky na zemi. Jako pojistka slouží adjustační řetízek, který je připnutý na karabinku. Ten tedy odpojíme a navlékneme svůj magický náramek. Řetízek zase připojíme, a tím máme korálky zajištěné. Nyní nám řetízek poslouží k přidržení náramku při zapínání. S jeho pomocí to dokáže každá sama, jednou rukou zapnout.Na magické náramky používám několik druhů korálků. Hlavní jsou tři magické korálky, které určují působení šperku. Ty se dávají většinou do středu. V případě, že už tam není žádné jiné doplňkové kouzlo, mohou být i pravidelně rozprostřené po celém návleku. Další jsou korálky doplňkové. Nenesou žádnou informaci, ale pomáhají kouzlu, aby se dále šířilo. Ty s kamínky a cvočky, odrážejí kouzlo do světa. Ty ostatní, upevňují kouzlo v našem podvědomí. Jestliže chci změnit něco na sobě, potřebuju víc těch matných. Chci-li něco k sobě přitáhnout, je vhodné použít víc těch lesklých. Ale kouzlo samozřejmě funguje i samo o sobě.


Třetí typ korálků jsou visátka. Jejich jemný pohyb na ruce také napomáhá uskutečnění kouzla. A visátko samo o sobě naznačuje určitou ideu. Motýl lehkost, vážka lehkost a rychlost, slunce štěstí, měsíc city, srdce láska, klíč něco otvírá, a podobně. A tak i tímto způsobem můžeme svůj magický šperk doladit.

Další typ korálků jsou totemová zvířata a bytosti. Těmto korálkům říkám PANDORKY. Fungují podobně jako visátka, dolaďují kouzlo šperku svojí ideou. Kočka dává chytrost, sova moudrost, had lstivost. Želva dlouhověkost a podobně.

Poslední typ korálků jsou brzdičky. To jsou korálky, které mají v dírce hmotu, která brzdí jejich volný pohyb po návleku. Používají se spíš v náhrdelníku, nebo v náramku, který není plně navlečený. Vymezují pohyb korálků po návleku, aby neklouzaly po celém obvodu. Jejich výroba je značně náročná. Naštěstí je nepoužívám moc často.


Jistě vás nyní napadá, proč tyto statní korálky nemáme v obchůdku v nabídce. Vysvětlení je prosté. Pracnost výroby je taková, že jich mnoho nevyrobím a ty postačí tak k tomu, abych z nich zhotovila celé magické šperky. A vzhledem k tomu, že je to od začátku až do konce ruční práce, je každý korálek originál. A to by se těžko realizovalo v nabídce. Ale slibuji, že vždy dám do nabídky alespoň jeden celý magický šperk. Pro inspiraci, pro radost, a někoho možná osloví a pořídí si ho.


POSTUP TVOŘENÍ PLNÉHO ŠPERKU OBRAZEM